
Marsz alergiczny jest określeniem specyficznego wzoru rozwoju alergii u pacjenta, polegającym na samoistnym ewoluowaniu choroby atopowej wraz z dorastaniem alergika. W czasie marszu alergicznego proces zapalny zmienia lokalizację, atakując kolejny narząd i powodując inne objawy. Podczas marszu alergicznego stopniowo rozszerza się też zakres uczulających pacjenta alergenów.
Marsz alergiczny na ogół rozpoczyna się od atopowego zapalenia skóry (AZS) u niemowląt. U mniej więcej połowy pacjentów atopowe zapalenie skóry jest powiązane z alergią pokarmową, najczęściej na białko mleka krowiego lub jaja kurze. Uczulenia na inne produkty żywnościowe rozwijają się na ogół do trzeciego roku życia, powodując objawy przewodu pokarmowego (kolki, biegunki). Objawy występują również w przypadku dzieci karmionych wyłącznie piersią, co sugeruje przekazywanie alergenów z mlekiem kobiecym.
W większości przypadków objawy alergiczne dotyczące skóry i przewodu pokarmowego redukują się lub całkowicie zanikają z wiekiem (np. z alergii pokarmowej na białko mleka krowiego wyrasta około 85% dzieci). Niestety, u znaczącej części pacjentów (20-40%) z AZS i alergiami pokarmowymi w dalszej kolejności rozwijają się katar sienny i/lub astma alergiczna.
Marsz alergiczny stanowi bardzo poważny problem, a jedynym sposobem zmniejszenia prawdopodobieństwa rozwoju astmy o podłożu alergicznym jest wczesne zapobieganie rozwojowi alergii i skuteczne leczenie pierwszych etapów marszu.