Ludzie Fundacji

Zarząd

Dr Danuta Gutowska-Owsiak, prezes

Prezes Fundacji Pokonać AlergięTorunianka z pochodzenia, skończyła Akademię Medyczną w Gdańsku (teraz Gdański Uniwersytet Medyczny), gdzie uzyskała dyplom lekarski. Od dziecka żywo zainteresowana badaniami biomedycznymi postanowiła rozwijać pasję naukową w Anglii, w Clinical Sciences Centre na Uniwersytecie w Liverpoolu, gdzie zaangażowana była w projekty badawcze dotyczące reumatoidalnego zapalenia stawów oraz odpowiedzi rozwijającej się w krtani pod wpływem refluksu. W Liverpoolu również ukończyła studia doktoranckie z zakresu immunologii (temat: „Natural Killer T Cells in Rheumatoid Arthritis”). Aktualnie pracuje na Uniwersytecie w Oxfordzie, w prestiżowym Weatherall Institute of Molecular Medicine, gdzie bada wpływ zapalenia alergicznego na funkcjonowanie bariery naskórka u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry oraz poszukuje leku, by tę niesprawną barierę naprawić. Wiedząc z autopsji, z jakimi problemami borykają się alergicy i ich rodziny postanowiła założyć fundację mającą na celu walkę z chorobami alergicznymi.

Dr Marta Ewa Polak, wiceprezes

Wiceprezes Fundacji Pokonać Alergię dr Marta E PolakOd zawsze zafascynowana patogenezą chorób i funkcjonowaniem organizmu człowieka. Swoje zainteresowania rozwinęła studiując biologię czerniaka złośliwego na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie obroniła pracę magisterską z zakresu biologii molekularnej. W latach 2002-2006 prowadziła badania nad rolą komórek dendrytycznych w patologii nowotworów w Translational Oncology Research Centre, Portsmouth, Anglia, które zakończyła obroną doktoratu z nauk medycznych, pt „The role of dendritic cells in melanoma” na Uniwersytecie w Leiden w Holandii. W kolejnych latach zajmowała się projektami umożliwiającymi skuteczniejszą diagnostykę chorób nowotworowych. Swoje doświadczenie w badaniu wpływu nowotworów na odpowiedź immunologiczną przeniosła do prac nad mechanizmami alergii, rozumiejąc jak istotne jest rozwinięcie metod diagnostyki i leczenia chorób o podłożu alergicznym. Obecnie pracuje w liczącym się w świecie ośrodku badań nad alergią na Uniwersytecie w Southampton w Anglii. Prowadząc projekt mający na celu stworzenie modelu ludzkiej skory in vitro i badanie regulacji odpowiedzi immunologicznej w stanach zapalnych skóry łączy pasję naukową z osobistymi doświadczeniami z alergią.

Wolontariat

Katarzyna Matusik-Niwicka, koordynator wolontariatu

koordynator wolontariatu Fundacji Pokonać Alergię Katarzyna Matusik-NiwickaAbsolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek geografia) oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie (Zarządzanie Zasobami Ludzkimi). Od lat związana z branżą turystyczą oraz internetową. Ma wieloletnie doświadczenie w organizowaniu konferencji, szkoleń i imprez turystycznych. Na codzień zawodowo pełni funkcję dyrektora operacyjnego w firmie internetowej. Pilot wycieczek, licencjonowany przewodnik po Krakowie. Prywatnie – fanka Dire Straits oraz maniak autokarów i skuterów.

Opublikowane 28 grudnia 2011 w kategorii   O Fundacji Fundacja

Przeczytaj także

Podziel się

About Author

Szanta